Pomohli nám...


  Tetra Pak Česká republika, s.r.o.


PSA Peugeot Citroën Slovakia


Euroben, s.r.o.

Majstrovstvá vo výkone vodiacich psov 2010, Ružomberok

 


MAJSTROVSTVÁ VO VÝKONE VODIACICH PSOV

(8. Medzinárodné a 16. Majstrovstvá SR vo výkone vodiacich psov)

 

Už tradične sa druhý júlový týždeň konalo sústredenie pre majiteľov vodiacich a asistenčných psov, po prvýkrát v Ružomberku. Účastníci boli ubytovaní v hoteli v krásnom prostredí v Hrabove. Počasie nám prialo, i keď štvornohým pomocníkom by určite ulahodilo, keby teplomer ukazoval trocha menej. Na druhej strane mali možnosť kedykoľvek schladiť svoje kožúšky v blízkom jazere. Svoje nadšenie nespútane prejavili i pri spoločnom kúpeli v Liptovskej Mare, počas výletu na plavbu loďou.

Predpoludním si mali držitelia vodiacich psov možnosť precvičiť prácu so svojim psom pod dozorom profesionálnych cvičiteľov a prekonzultovať prípadné problémy.

Pozitívny ohlas vyvolala aj beseda s výcvikárom pánom Jurajom Ferkom z výcvikovej školy Doggie. Postupne sa ľudia rozhovorili a pospomínali si na množstvo zaujímavých zážitkov so svojimi vernými pomocníkmi. Stretli sa tu plemená ako : zlaté retrievre, labradorské retriere a krížence týchto dvoch rás, nemecký ovčiak, kráľovské pudle (jeden v úlohe asistenčného psíka), beauceron a veľký čierny bradáč tiež v úlohe asistenčného psa.

Raritou bola hneď v prvý deň sústredenia uskutočnená skúška vodiaceho psa. Treba dodať, že mladý čierny labrador Jimmy ju zvládol výborne a hneď sa aj začali zocvičovať so svojim novým majiteľom. Ten o svojho predchádzajúceho psíka prišiel kvôli zdravotným problémom prichádzajúcim s vekom. A najväčším prekvapením bolo, keď sa táto dvojica na majstrovstvách objavila na druhom mieste a ukázali tak, že počas sústredenia vôbec nezaháľali! Úžasný výkon.

Samotné majstrovstvá sa začali v sobotu ráno na Námestí Slobody. Ako po minulé roky, aj tentokrát sa zúčastnili aj nevidiaci z Čiech, ktorých sme medzi nami veľmi radi privítali. Trocha nemilým prekvapením bolo, že nám na plánovanej trase pre súťažiacich začali rozoberať dlaždice. Ale po malej úprave trasy a pri tolerancii robotníkov sa aj to dalo zvládnuť. Trasa mala dva úseky s dvoma rôznymi rozhodcami, zvlášť sa hodnotili cviky poslušnosti ako sadni, ľahni, vstaň, obraty, aport, privolanie a odloženie. Vďaka za obetavosť a výdrž v tomto horúcom dni patrí rozhodcom Milanovi Dvořákovi a Ide z Brnenskej Školy pro výcvik vodícich psů a pani Andrejke Adamčiakovej z Ružomberka. Všetci nevidiaci mali nasadené nepriehľadné okuliare, aby neboli zvýhodnení tí, ktorí majú nejaké zvyšky zraku. Hodnotila sa ich samostatná práca s vodiacim psom, ich súhra a schopnosť absolvovať neznámu trasu. Chlpáči sa museli riadne sústrediť a pracovať na plný výkon, i keď horúci asfalt a dlažba asi riadne pálili. Vyhľadávali dvere, schody, chodníky, miesto na sedenie, označovali prekážky, obrubníky, diery, vyhýbali sa prekážkam a ukázali všetkým, ako veľmi dokážu svojim pánom, ktorým zrak vypovedal službu, pomôcť.  Pomôcť im na ich ceste k samostanosti a nezávislosti. Na záver absolvovala nesúťažne trasu na invalidnom vozíku aj Janka Zekuciová so svojim čiernym pudlom Timmym. Všetci tento deň zvládli úžasne a verím, že sa už tešia na ďalšie majstrovstvá na budúci rok. Že sa opäť všetci stretneme, porozprávame zážitky so psíkmi, poradíme si a niečo nové zažijeme.

Vďaka patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili na organizovaní tejto akcie, sponzorom : stabilnému a najväčšiemu sponzorovi firme Pharmacopola, s.r.o., ďalej firmám Trow Nutrition Slovakia s.r.o., Imperial Tobacco Slovakia a.s., obchod Harmony Star, s.r.o. z Ružomberka a všetkým menším sponzorom i jednotlivcom a samozrejme všetkým zúčastneným, ktorí prišli ukázať, aký prospešný a úžasný môže byť vzťah medzi človekom a psom.

 

16. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKEJ REPUBLIKY VO VÝKONE VODIACICH PSOV

 

Poradie

Meno a priezvisko držiteľa VP

Meno vodiaceho psa

Plemeno

Vodenie

Poslušnosť

Súčet

1

Štefan Belík

Elton

GRxLR

173,00

59

232,00

2

Peter Švec

Jimmi Dlhá lúka

LRxGR

166,50

50,5

217,00

3

Milan Lackovič

Dipsy z Lhotecké linie

Beauceron

163,50

50,5

214,00

 

8. MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVÁ VO VÝKONE VODIACICH PSOV

 

Poradie

Meno a priezvisko držiteľa VP

Meno vodiaceho psa

Plemeno

Vodenie

Poslušnosť

Súčet

1

Štefan Belík

Elton

GRxLR

173,00

59

232,00

2

Milan Melichar

Pascal SVVP Jinonice

LR

171,50

59,5

231,00

3

Milan Lackovič

Dipsy z Lhotecké linie

Beauceron

163,50

50,6

214,10